Když se zpěv stane vášní

Jmenuje se Veronika Khucová, pochází z Opavy a je ji 24 let. Známá je především jako Lanie Khuc. Lanie vychází z vietnamského jména Lan, které ji dal táta neoficiálně, ale sama říká, že se s ním víc ztotožňuje a od svých 14ti let ji většina lidi, tak i oslovuje. Lanie se věnuje zpěvu a nedávno ji vyšel singl „Don’t Push Me Away“.

My měli možnost s Lanie udělat rozhovor a zjistit proč začala zpívat a jak ji ovlivnilo vyrůstání s maminkou Češkou a tatínkem Vietnamcem.

Jaké byly začátky Vaší pěvecké dráhy a jak jste se ke zpěvu dostala? Jaké máte cíle a čeho chcete dosáhnout?

Od malička jsem vždycky tíhla k hudbě – jeden z mých nejoblíbenějších pořadů byl Eso, máma to často nahrávala na kazetu, ať si můžu videoklipy pouštět kdykoliv. Dále to byla láska k houslím, na které jsem hrála 8 let. Zároveň jsem chodila na hudební základní školu, kde jsem zpívala ve sboru a zhruba v mých desíti letech jsem se začala soustředit na zpěv. Ve svých 14ti letech jsem složila svou první písničku v anglickém jazyce. Od té doby jsem skládala, jak se dalo, sice mnoho písní zůstalo v šuplíku, ale ráda na to vzpomínám.

Moc ráda bych se stala zpěvačkou na plný úvazek, cítím, že je to mé poslání. Na světě není nic, co by mě bavilo víc. Miluji tvoření vlastní hudby i textu, je to něco, co mě naplňuje a zároveň mám ráda představu, že tak po sobě zanechám nějaký odkaz. Mým snem je zpívat lidem mé skladby, které pro mě mají veliký význam a zároveň je vidět, jak si to zpívají a prožívají se mnou. Mým dalším velkým snem je, se jednou dostat na nějaké prestižní předávání hudebních cen, často si vizualizuji situaci, kdy cenu držím v ruce a děkuji. Cítím vždycky silné pocity štěstí, když si to před spaním představuji.

Jaké to je vyrůstat v rodině s maminkou Češkou a tatínkem Vietnamcem?

Pro mě to asi vždycky bylo přirozené, nikdy jsem necítila nějaké velké střety názorů. Naši spolu hodně dobře souzněli, a to se pak nejspíš odrazovalo i ve výchově. Táta se naučil vařit i česká jídla, takže jsme to měli vždy tak půl na půl a co se týče zvyků, tak jsme doma vždy slavili příchod Vietnamského nového roku apod. Je fakt, že když jsem byla malá, tak pro mě byl táta hodně vzácný, protože brzy ráno odjížděl do práce a vracel se pozdě. Živě si pamatuju, jak jsem se táty vždy ptala jestli „bố ở nhà“ („táta bude doma“) nebo jestli „bố đi làm“(„táta bude v práci“). Nicméně jsem na svůj původ pyšná a rozhodně bych si nepřála, aby věci byly jinak, oba jsou to skvělí a milující rodiče, kteří mě vždycky podporují.

Měla jste problémy se začleňováním ve společnosti?

Od doby, kdy jsem začala chodit do školky, se problémy se začleňováním začaly objevovat. Děti se mi posmívaly a já jsem nikdy nechápala, proč. V Kravařích, kde jsem předtím vyrůstala, se nikdy žádné poznámky na můj původ neobjevovaly.  Nerozuměla jsem tomu, proč mým vrstevníkům tak vadilo, že jsem poloviční Vietnamka. Urážky a někdy i fyzické napadení mě bohužel provázely zhruba až do mých 14ti let, kdy jsem se konečně takovým lidem postavila a dala najevo, že se za svůj původ rozhodně nestydím, naopak jsem za něj velmi ráda. Vyrůstat tak v tomhle směru nebylo lehké, ale naštěstí mám skvělou nejlepší kamarádku, která mi i dost na základní škole pomohla, vždy za mnou stála.

Byla jste ve Vietnamu, pokud ano, co se Vám líbilo a co naopak ne ?

Bohužel jsem ještě neměla štěstí Vietnam navštívit, ale rozhodně to chci uskutečnit! Je to přece jen má druhá polovina. Mám tam spoustu příbuzných, dokonce i nevlastní sestru.

Zažila jste ve svém životě zvrat, který Vás v něčem posunul ?

Věřím na zákon přitažlivosti a na Buddhovo přísloví – „Staneš se tím, na co myslíš.“, takže pár zvratů jsem zažila. V jednu chvíli mi přišlo například téměř nemožné, že jednou budu hrát v rádiu a dnes se tam slyším denně. Vizualizace mi zkrátka pomáhá k sice pomalejšímu, ale za to jistému plnění mého snu. Proto každému, kdo si chce splnit svůj sen tohle doporučuji. Vydání skladby „Don’t Push Me Away“ je pro mě začátek nové éry Lanie Khuc, takže pracuji dál a budu ráda, když se to bude dobře vyvíjet.

———————–

Děkujeme Lanie za skvělý rozhovor, který nám poskytla. Doporučujeme si poslechnout nový singl – „Don’t Push Me Away“ a sledovat Lanie i na sociálních sítích.